Przewodnik po Czarnogórze oraz proponowane wycieczki

Zapraszam Państwa do zwiedzania ze mną pięknych zakątków Czarnogóry. Jestem licencjonowanym przewodnikiem z wieloletnim doświadczeniem w branży (licenencja nr 814 wydana przez czarnogórskie Ministarstvo Održivog Razvoja i Turizma), więc jestem jedną z niewielu Polek uprawnionych do oprowadzania po tym kraju zorganizowanych grup turystycznych. Zamiłowanie do owego regionu Bałkan chętnie przekazuję polskim i anglojęzycznym grupom. Staram się przedstawić turystom ten wyjątkowy, niewielki, pełen urokliwych, starych miast oraz zniewalających swą urodą dzikich zakątków kraj w sposób ciekawy, zapadający w pamięć.

Czarnogóra ma wiele do zaoferowania, jest pełna kontrastów, a dzięki swej różnorodności trafia do serca każdego, kto tylko chce ją poznać bliżej. Poniżej przedstawiam Państwu przykładowe programy opracowanych przeze mnie wycieczek, które oferuję turystom.

 

MONTENEGRO TOUR- czyli wycieczka po perełkach Czarnogóry

Wycieczka autokarowa. W programie zwiedzanie pięknego starego miasta BUDVA położonego na półwyspie. Spacer labiryntem urokliwych,  średniowiecznych uliczek, czas wolny na starówce. Następnie przejazd w głąb kraju piękną panoramiczną trasą, foto- pauza nad Riwierą Budwańską. Przejazd do starej stolicy Czarnogóry- CETINJE, zwiedzanie rynku i prawosławnego Klasztoru Cetinskiego. Kolejnym punktem programu jest wioska NJEGUŠI słynąca ze wspaniałego klimatu oraz produkcji regionalnych przysmaków czarnogórskich. Zwiedzanie suszarni pršuta- tradycyjnej szynki, możliwość degustacji regionalnych przysmaków (poza ceną). Następnie zjazd słynnymi 25 serpentynami usytuowanymi nad jedną z najpiękniejszych zatok świata- BOKĄ KOTORSKĄ (fotopauza) w stronę KOTORU- największej perły Czarnogóry znajdującej sie na liście UNESCO, urokliwego miasteczka, składającego się z wielu małych placyków połączonych wąskimi uliczkami. Zwiedzanie i czas wolny. W drodze powrotnej foto-pauza nad wyspą- hotelem Sv. Stefanem. Powrót w godzinach późno popołudniowych.

Galeria zdjęć

KANIONY CZARNOGÓRY

Wycieczka dla osób kochających przyrodę i góry. Przejazd w głąb kraju, nad Jezioro Szkoderskie- największe jezioro na Bałkanach (foto-pauza), dalej obrzeżami stolicy- Podgoricy nad Kanion Rzeki Moracza. Zwiedzanie Klasztoru Moracza (XIIIw.), usytuowanego nad kanionem Moraczy, który zachwyca pięknymi freskami. Następnie przejazd nad rzekę Tara, tworzącą największy kanion Europy (foto-pauzy). Postój w miejscu, gdzie rozpoczynają się wielodniowe raftingi, możliwość krótkiej kąpieli w Tarze (8’C)- rzece nazywanej łzą Europy. Dojazd do słynnego mostu Djurdżewicza-Tara przerzuconego nad rzeką. Czas wolny na spacer lub obiad (poza ceną).  Przejazd do najwyżej położonej wioski byłej Jugosławii- Żabljaka, otoczonego wysokimi szczytami gór Durmitor. Spacer nad Czarne Jezioro- serce Parku Narodowego Gór Durmitor. Powrót w godzinach wieczornych.

Galeria zdjęć

KLASZTOR OSTROG I REJS PO JEZIORZE SZKODERSKIM

Wycieczka w głąb kraju do usytuowanego malowniczo na półce skalnej 900m n.p.m. MONASTYRU OSTROG- serca prawosławnych Bałkan. Możliwość zobaczenia relikwii św. Wasyliego, zwiedzanie klasztoru. Następnie przejazd nad największe jezioro na Bałkanach- JEZIORO SZKODERSKIE. Rejs statkiem po jeziorze- raju ornitologów, zachwycającej swym pięknem okolicy między liliami wodnymi, wyspami ze starymi twierdzami. Możliwość kąpieli w jeziorze podczas kotwiczenia w jego najgłębszym miejscu. Powrót w godzinach popołudniowych.

Galeria zdjęć

RAFTING NAJWIĘKSZYM KANIONEM EUROPY- KANIONEM RZEKI TARA

Wycieczka autokarem/busem piękną widokowo trasą nad kanionem rzeki Piva (foto pauzy) w najwyższe góry Czarnogóry- Durmitor, gdzie w niewielkiej osadzie rozpoczyna się przygoda. Śniadanie regionalne, czas na przebranie się do pianek, wjazd jeepami w górę rzeki, spływ pontonami wzdłuż największego kanionu Europy- Kanoinu rzeki Tara, obiad regionalny (jagnięcina lub pstrąg prosto z Tary), powrót w godzinach wieczornych.

Galeria zdjęć

REJS STATKIEM WZDŁÓŻ WYBRZEŻA CZARNOGÓRY

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w niezapomnianym rejsie wzdłuż wybrzeża Czarnogóry. Podczas całodniowej wycieczki będzie można zobaczyć piękne klify, nieodkryte małe plaże, napić się kawy w Petrovcu na moru- urokliwym, śródziemnomorskim miasteczku, gdzie robimy pierwszą- godzinną przerwę. Następnie wyruszamy w dalszy rejs w stronę Budwiańskiej Riwiery- po drodze mijamy m. in. wizytówkę Czarnogóry- wyspę Sv. Stefana oraz największą wyspę Czarnogóry- Sv. Nikole. Dopływamy do Budwy- największego kurortu Czarnogóry, gdzie mają państwo 3 godz. czasu wolnego na spacer po starym mieście lub korzystanie z jednej z wielu rozrywek- plażowania, bungie-jumping, skuterów wodnych... Po powrocie na statek płyniemy na Kraljičiną Plażę- uznaną za najpiękniejszą plażę Czarnogóry, dostępną tylko od strony morza! Tam mamy czas na plażowanie, po czym około godziny 18:00 kończymy morskie vojaże. Dołącz do nas i zachwyć się pięknem Czarnogóry!

Galeria zdjęć

STARY BAR-jedna z najstarszych osad ludzkich ORAZ STARA MASLINA

Przejazd pod STARĄ MASLINE- najstarsze drzewo oliwne Bałkan, a jedne z 3 najstarszych oliwek na świecie. Badacze uważają, że liczy sobie ponad 2 000 lat i jest miejscem bardzo symbolicznym dla całego regionu. Następnie przejazd pod STARY BAR, spacer tzw. „złotą uliczką” Baru pod mury Starego Miasta, spacer po ruinach, gdzie można spostrzec w miniaturce przemiany historyczne, kulturowe danego regionu. Czas wolny na indywidualny spacer lub na relaks w jednej z pobliskich restauracji. Możliwość zakupu uważanej za najlepszą w Czarnogórze, zwyciężczynię większości konkursów „Masliniady” oliwę z oliwek.

Galeria zdjęć

ALBANIA- ODROBINA ORIENTU

Wycieczka autokarowa do orientalnej, pełnej kontrastów Albanii- zaskakującego, szybko rozwijającego się kraju Europy. Pierwszym punktem zwiedzania jest miasto SZKODRA, gdzie przenikają się 3 kultury i religie: Islam, Katolicyzm i Prawosławie. Zwiedzanie Katedry Katolickiej, w miarę możliwości Meczetu i Cerkwii Prawosławnej. Następnie przejazd na południe do kosmopolitycznej stolicy Albanii- TIRANY, spacer po centrum miasta (pałac prezydencki, budynki rządowe, meczet Hadżi Ethem Beja, opera). Dalej przejazd do miasta osadzonego na paśmie górskim, pierwszej stolicy Albanii- KRUJI. Spacer starą uliczką turecką, pełniącą funkcję orientalnego bazaru do zamku Skanderbega. Możliwość spróbowania potraw regionalnych (poza ceną). Czas wolny na spacer, zakupy. Powrót w godzinach późno popołudniowych.

Galeria zdjęć